Magický červencový superúplněk

Noc ze 13. na 14. července 2022 byla téměř magická. Na obloze totiž bylo možné pozorovat tzv. “superúplněk”. Což vědecky řečeno znamená zhruba tohle: Měsíc se na své oběžné dráze dostal do přízemí, tedy do bodu nejblíže k planetě Zemi. Byl tak oproti běžným úplňkům zhruba o 13 procent větší, především ale zářil mnohem jasněji. Takže jste mohli vidět obří super zářící měsíc.
Co je superúplněk?
Za superúplněk nebo megaúplněk se označuje jev, kdy naše přirozená družice na své oběžné dráze kolem Země dosáhne úplňku ve chvíli, kdy je téměř nejblíže Zemi, tentokrát to bude ve vzdálenosti „pouhých“ 357,309 kilometrů, což je o 85 kilometrů méně než u předcházejícího, dubnového superúplňku. Průměrná vzdálenost mezi Zemí a Měsícem je přitom 384 400 kilometrů.
Další výrazný úplněk v přízemí, tedy blízko Země, nastane 31. srpna 2023, kdy se Měsíc v přiblíží k Zemi na vzdálenost 357 181 km, tedy ještě blíže než letos.
Americká NASA červencový úplněk kvůli častému výskytu bouřek v tomto období označuje jako bouřkový. Někdy se mu také říká jelení, protože právě v tuto dobu začínají jelenům růst nové parohy. Můžete se setkat i s názvem senný, protože právě v červenci se obvykle suší na loukách posekaná tráva.
Úplněk nastává obvykle jednou za měsíc, když se Slunce, Země a Měsíc seřadí do neviditelné přímky. Oběžná dráha Měsíce se od Země odchyluje asi o 5 stupňů, takže je obvykle o něco vyšší nebo nižší než zemský stín. Právě to umožňuje slunečním paprskům osvětlit stranu Měsíce přivrácenou k Zemi.

