Pálení čarodějnic na Kampě

Od Prahan

Ptali jste se někdy, jak vznikla tradice pálení čarodějnic v novověké Evropě?

No, věřte nebo ne, lidé ve středověku byli velmi podezíraví a měli tendenci hledat kdeco, co by mohlo být spojeno s čarodějnictvím. A tak se stalo, že v noci z 30. dubna na 1. května se lidé shromažďovali, aby pátrali po těchto nebezpečných čarodějnicích.

A jaké to bylo? Celá vesnice se sešla kolem ohně a čekala, až se ukáže nějaká podezřelá osoba. Poté byla obviněna z čarodějnictví a mnohdy hned následovalo pálení na hranici. Nebylo to ale jen o čarodějnici samotné – pálení mělo symbolický význam, protože oheň měl očistit vesnici od všeho špatného.

Dnes už to samozřejmě neděláme (snad až na výjimky), ale tradice se nějakým způsobem udržela. Například v Německu se dodnes slaví Walpurgisnacht, což je noční oslava, při které se lidé oblékají do kostýmů a tancují kolem ohně. Nicméně, pálení čarodějnic už se dnes bere spíše jako zábava a nevěří se v ně.

Tak tedy přátelé, pokud vás někdo pozve na 30. dubna na noční pátrání po čarodějnicích, nebojte se! Užívajte si zábavu a pamatujte si, že v moderním světě jsou čarodějnice jen vtipné postavičky z knih a filmů.

A jak to vypadalo na Kampě 30.4. 2023?

Kampa je známá svým klidným a romantickým prostředím, které je výjimečné v rušné metropoli. Okolí je plné zeleně a parků, kde se můžete projít, relaxovat a užít si krásný výhled na Prahu. Mezi nejznámější parky patří Kinského zahrady, Vojanovy sady a park na Kampaře.

Kampa je také oblíbeným místem pro romantické procházky, pro které je to ideální místo. Mezi nejromantičtější místa patří křižovatka U Sovových mlýnů a park na Kampaře, kde se nachází romantické lampy a dřevěné lavičky.