Slavíte Dušičky nebo Halloween?

Od Prahan

Dušičky nebo Halloween? To je každoroční dilema pro našince – obzvláště pro rodiny s dětmi. Je to velmi podobné tomu, jako když s potomky bojujete o to, kdo u nás nosí vánoční dárky – Ježíšek nebo Santa?

Je to prostě a jednoduše dané dnešní komerční dobou – obchodníci se tvrdě snaží vydělávat a je jim úplně jedno, ve jménu kterého svatého to bude. Proto celý říjen musíte bojovat v obchodech nejenom s obrovským množstvím dýní (což je vcelku milé), ale i haldou nechutných “strašidelných věcí”, v podobě horrorových masek, plastových sekyr, umělých mozků a srdcí atd. Fantazii se meze očividně nekladou, čím nechutnější a větší šunt, tím populárnější u dětí bude.

Co je vlastně Halloween?

Dle wikipedie se jedný o původně keltský lidový svátek, který se slaví 31. října, tedy den před křesťanským svátkem Všech svatých. Svátek se zachoval především v anglosaských zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku a Austrálii. Název vznikl zkrácením anglického „All Hallows’ Eve“, tedy „Předvečer Všech svatých“.

Takže podle názvu se jedná prakticky o tentýž svátek, jako Všech svatých, ale tím veškerá podoba končí. Ve střední a východní Evropě je tento den, resp. večer pojmut úplně jinak. Lidé obvykle navštíví hřbitov, kde mají pohřbené své blízké, krásně ho nazdobí, stráví chvilku rozjímáním a modlením.

Celkově se jedná o projevení úcty k zemřelým, věnování se vzpomínkám, případně snaze vyrovnat se ze ztrátou někoho blízkého. Symbolem Dušiček je pieta, symbolem Halloweenu je bezuzdná a často nechutná zábava.

Nezbývá, než doufat, že my Češi si ohledně Dušiček i nadále zachováme zdravý rozum, bez ohledu na to, kolik falešných zombie na nás 31. října večer na ulici zaútočí…:-)))